10 причин, чому Китай та Росія відрізняються у своєму підході до міжнародних правил

10 причин, чому Китай та Росія відрізняються у своєму підході до міжнародних правил

Другий Мультиполярний Форум відбувся в Москві минулого місяця, в якому взяли участь представники зі 130 країн. Під час вечері на форумі вищий російський посадовець запитав китайського представника, чому Китай може зростати в межах західних правил, а Росії вдалося досягти своїх цілей лише перекидаючи ці правила. Це питання підкреслює скарги Росії щодо того, чому вона не може інтегруватися в Європу, навіть коли її лідери вважають себе частиною Європи.

Як Китай це зробив? Через маніпулювання правилами? Звичайно, ні. Пекін дотримувався правил. Після вступу до Світової Торговельної Організації, Китай швидко розвивався. Однак він просувався не лише тому, що він скористався правилами глобалізації та інших міжнародних норм. Працьовитість і мудрість китайського народу, величезний розмір країни та переваги її системи соціалізму з китайською специфікою також відіграли свою роль.

Необхідно порівняти західну концепцію «правового міжнародного порядку» з поглядом нових націй. Під час панельної дискусії на 60-й Мюнхенській конференції з питань безпеки в лютому, наприклад, індійського міністра закордонних справ Субрахманьяма Джайшанкар було запитано про те, чому його країна закуповує нафту в Росії, а потім експортує її до Європи незважаючи на заходи проти Москви. «Це проблема?» — він відповів. «Чому це має бути проблемою? Якщо я достатньо розумний, щоб мати кілька варіантів, ви маєте мене поважати.» Репліка Джайшанкара викликала усмішку від секретаря держави США Ентоні Блінкена, який також брав участь в панельній дискусії.

Це дає деяке уявлення про те, як різні країни БРІКС та Заходу сприймають правила. Однак також існують різниці серед країн БРІКС: Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки. Дослідження цих різниць важливе для розуміння правового міжнародного порядку, комплексного стратегічного партнерства координації Китаю та Росії, а також співпраці в рамках багатобічних груп, таких як БРІКС та Організація Шанхайської співпраці.

По-перше, Китай шукає гармонію та загальне добро, тоді як Росія переслідує відмінності, погляд, що має коріння в євразійстві. Росія намагалася інтегруватися в Європу, але не змогла бути прийнятою. Як представник Східної цивілізації, Китай очевидно відрізняється від Європи. Історія Китаю повна обміну знаннями між цивілізаціями, що свідчить про те, як він фокусувався на досягненні гармонії.

По-друге, Китай — це культура «тай чи», де акцент зроблений на тиснення опонента без використання сили. Росія, однак, — це культура «ведмедя». Наприклад, в рекламних роликах кампанії з перевиборів президента Росії у 2024 році показані відеозаписи ведмедів, під якими звучать виступи Путіна про «не відступати від тайги», що свідчить про те, що Росія буде захищати свій дім і не здаватися, коли йдеться про боротьбу з ворогами.

По-третє, Китай використовує правила світового порядку і намагається внутрішньо узгоджувати їх через свої дії та ідеї. Росія, навпаки, є продуктом зовнішнього впливу, оскільки розширювалася до того, що є сьогодні, зі значним впливом зі сторони Монгольської імперії.

По-четверте, Китай і Росія відрізняються не лише в міжнародному праві та нормах, а й в своїх діях на світовій арені, тому досягають різних результатів. Китай наголошує на включеності, тоді як відносини Росії з Заходом завжди були більш конфронтаційними.

По-п’яте, з давніх часів Китай підкреслював важливість взаємовідносин та всесвітнього підходу. Росія, з іншого боку, більш зосереджена всередині.

По-шосте, у Китаю порівняно стриманий національний характер, що перейшов з його початкових днів як сільської цивілізації з осілим способом життя. Росіяни успадкували схильність до розширення від своїх кочівницьких предків.

По-сьоме, обидві країни відрізняються своїми уявленнями. У взаємодії з іншими країнами китайська культура наголошує важливість збереження справедливості в обличчі злочинності. У той час як підхід Росії часто полягає в тому, щоб перемагати інших в їх власній грі.

По-восьме, Китай сам дотримується міжнародних правил, а не просто прохає інших їх дотримуватися. В Китаї є загальне висловлювання, що нічого не може бути досягнуте без норм або стандартів. Росія просить інших дотримуватися міжнародних правил і вважає себе винятком з цих правил.

По-дев’яте, Китай дивиться в майбутнє і відчуває відразу до імперського мислення. Росія має тенденцію оглядатися назад, зосереджуючись на поверненні втраченого території та збереженні свого імперського мислення. Наприклад, Росія відчуває провину за падіння Берлінського муру. Коли Німеччина була знову об’єднана, Захід робив усе можливе, щоб створити в Москві враження, що НАТО не буде розширюватися на країни східніше Німеччини. Однак росіяни вважають, що Захід обдурив Радянський Союз і порушив свої обіцянки, додаючи ще більше членів.

І врешті-решт, Китай прагне поліпшити міжнародний порядок, тоді як Росія прагне кинути виклик Заходу і уніполярному світу. Один з релігійних лідерів, який взяв участь у Форумі мультиполярності, розповів мені, що верховний ієрарх Росії, патріарх Кирило Московський, мав великий вплив на плани Путіна щодо перетворення світового порядку. За цими планами Росія спочатку об’єдналася з Китаєм, щоб знищити НАТО. Потім, Росія відновить Східну Православну Церкву і, разом із світом ісламу, стане великим визволителем.

Підкреслення цих відмінностей не має на меті зображувати відносини між Китаєм і Росією у негативному світлі. Скоріше, їх слід мати на увазі при дослідженні двосторонніх відносин та позицій цих країн у глобальній системі.

Автор: Ван Ївей — професор кафедри Жана Моне та директор Інституту міжнародних відносин у Ренмінському університеті Китаю.

Джерело: South China Morning Post

Переклад: Суворов Кирило

Подписывайтесь на наш телеграм-канал. Инсайды о Китае — без лицемерия и пропаганды.

Оставить комментарий

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *