Сі Цзіньпін - людина, яка веде реформи Китаю в нову епоху

Сі Цзіньпін - людина, яка веде реформи Китаю в нову епоху

Сповнені рішучості реформувати

Коли Китай почав реформи й відкритість у 1978 році, Сі Цзіньпін навчався на хіміко-технологічному факультеті в Університеті Цінхуа. Його батько Сі Чжунсюнь тоді працював головою комітету КПК провінції Гуандун.
Сі Чжунсюнь покладав великі надії на реформи. Він попросив у Ден Сяопіна дозволу «зробити перший крок» до створення спеціальної економічної зони, яка заклала б нову основу для реформ.
Мужність і почуття місії батька справили на сина глибоке враження.
На початку 1980-х років, коли Сі Чжунсюня перевели з Гуандуну в Пекін, Сі Цзіньпіна відправили на роботу в повіт Чжендін провінції Хебей. Там він проводив свої реформаторські експерименти, почавши із уведення системи повної підрядної відповідальності в сільській місцевості, і першим у Хебеї перейняв цю практику, вже випробувану в південних провінціях.
Репутація Сі Цзіньпіна як реформатора зміцнювалася в міру просування його політичної кар’єри. У Нінде, Сямені й Фучжоу провінції Фуцзянь, провінції Чжецзян і Шанхаї він висунув низку новаторських стратегій реформ для боротьби з різними викликами.
«У реальному сенсі Сі Цзіньпін походить із родини реформаторів. Що ще важливіше, Сі Цзіньпін активний прибічник реформ», — сказав Роберт Кун, провідний американський експерт по Китаю й голова Фонду Куна, додавши, що коли вони зустрічалися в 2005-му і 2006 роках, Сі Цзіньпін багато говорив про важливість «реформ у всіх аспектах».

«П’ята модернізація»

15 листопада 2012 року на зустрічі із пресою після обрання генеральним секретарем ЦК КПК Сі Цзіньпін відзначив необхідність дотримуватися реформ і відкритості для подальшого звільнення суспільних продуктивних сил, подолання життєвих і трудових труднощів народу та збереження руху шляхом загальної заможності.
Свою першу інспекційну поїздку країною після вступу на посаду генерального секретаря ЦК КПК Сі Цзіньпін здійснив у Гуандун. Не випадково в 1992 році Ден Сяопін відвідав Гуандун під час інспекційної поїздки на південь Китаю. Виступи Ден Сяопіна під час інспекції відіграли важливу роль у просуванні реформ і відкритості.
У Шеньчжені Сі Цзіньпін сказав, що реформи й відкритість — це ключовий крок, який вирішує долю сучасного Китаю.
На думку Сі Цзіньпіна, реформи мають іти шляхом соціалізму з китайською специфікою.
Сі Цзіньпін наполягав на тому, що реформи повинні відповідати власним потребам Китаю в змінах, і Китай не проводить реформи, щоб зірвати дешеві оплески. «Тільки власник знає, підходить взуття чи ні», — сказав він.
На думку Сі Цзіньпіна, загальна мета поглиблення реформ полягає в удосконалюванні й розвитку системи соціалізму з китайською специфікою, а також модернізації системи й потенціалу керування країною.
Експерти називають цю загальну мету «п’ятою модернізацією» Китаю.
Директор Інституту Східної Азії Національного університету Сінгапуру Чжен Юннянь зазначив: Сі Цзіньпін відповів на запитання про те, що змінити, як змінити під час нового раунду реформ і хто втілюватиме зміни в життя.

Керуючись дією

Сі Цзіньпін обіймав посаду керівника Центральної керівної групи зі всебічного поглиблення реформ, а потім залишався головою цієї структури після її перейменування на Центральну комісію із всебічного поглиблення реформ.
Сі Цзіньпін керував реформами у декількох напрямах, щоб досягти проривів у таких сферах, як скорочення розриву між міським і сільським населенням, реалізація політики двох дітей тощо.
Прогресу в проведенні реформ було досягнуто у різних сферах.
У галузі економіки Сі Цзіньпін зробив судження про нову норму, ініціював структурну реформу з боку пропозиції й провів чітку межу між урядом і ринком.
У галузі науки він поставив мету перетворити Китай на один зі світових наукових центрів та інноваційний майданчик.
Він очолив боротьбу з корупцією, здобувши переконливу перемогу в цій сфері.
Він почав велику інституціональну реформу, спрямовану на перебудову партійних і державних органів, включно зі створенням Державного наглядового комітету.
Прогрес у проведенні реформ також зафіксований і в інших напрямах, зокрема в людей з’явилася більша впевненість у культурі й почуття задоволеності, удосконалюються системи охорони довкілля, надано нової форми збройним силам.
Ван Цзюнь сказав, що Сі Цзіньпін добився проривів у низці складних і нерозв’язних питань.

Об’єднання світу

Реформи Китаю корисні для світу. Протягом останніх 40 років Китай сприяв глобальному зростанню в середньому на 18,4 відсотка на рік, поступаючись тільки США, свідчать дані Державного статистичного управління КНР.
2017 року на Китай припало 27,8 відсотка світового економічного зростання, що більше частки США і Японії разом узятих.
Перед лицем протекціонізму, що набирає оберти, і стагнуючої світової економіки Сі Цзіньпін запропонував розвивати новий тип міжнародних відносин, що базуються на принципах співробітництва й загального виграшу, а також дотримуватися концепції глобального управління, заснованої на спільних консультаціях, спільному будівництві й спільному користуванні.
Важливою особливістю реформ Сі Цзіньпіна є інтеграція просування внутрішніх реформ з участю в реформі глобального управління, зазначив колишній заступник начальник Центру з вивчення політики при ЦК КПК Ші Чжіхун.
Пропозиція Сі Цзіньпіна щодо формування співтовариства єдиної долі людства відображає прагнення до загальних цінностей, додав він.
У листопаді 2015 року в Парижі Сі Цзіньпін взяв участь у конференції ООН зі зміни клімату, і через кілька місяців Китай одним із перших підписав Паризьку угоду із клімату. Сі Цзіньпін особисто передав ратифіковані документи про приєднання КНР до Паризької угоди тодішньому Генеральному секретареві ООН Пан Гі Муну у вересні 2016-го.
Сі Цзіньпін вивів відкритість Китаю на новий рівень. Він спроектував і посприяв відкриттю першого у світі ЕКСПО державного рівня, присвяченого темі імпорту.

Реформи завжди у дорозі

«Сі Цзіньпін перетворив Китай надзвичайними темпами», — сказав Джефф Рабі у своїй колонці в «Австралійському фінансовому огляді». «Рівень ВВП у середньому на душу населення в КНР становить понад 8 тис. доларів США, зі зростанням показника приблизно на 40 відсотків у період керівництва Сі Цзіньпіна».
Реформи Китаю надихають світ, показуючи, як країна, що розвивається, може йти по новому шляху модернізації, який відрізняється від західного.
Реформи все ще у дорозі.
Перед Сі Цзіньпіном стоїть безліч викликів, і він має з великою мужністю керувати партією й країною, щоб довгостроково просувати вперед реформи. І в цьому він впевнений.
За його словами, за останні кілька років у проведенні реформ було досягнуто великого прогресу, але, починаючи нову подорож, ще багато чого можна досягти.

Джерело: Голос України

Оставить комментарий

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *